تأثیر تغییرات آب و هوا بر بندرها: تهدید رو به رشد برای تجارت و توسعه پایدار

ساخت وبلاگ

News

بندرها برای توسعه جهانی تجارت و "اقتصاد آبی" ضروری است. آنها دسترسی به بازارهای جهانی و زنجیره های تأمین برای همه کشورها را فراهم می کنند و برای حمل و نقل دریایی و همچنین شیلات ، توسعه انرژی دریایی و بسیاری از فعالیت های اقتصادی در مناطق ساحلی یکپارچه هستند. با بیش از 80 ٪ از حجم تجارت جهانی که از طریق دریا - از بندر به بندر منتقل می شود - آنها گره های زیرساختی بسیار مهمی هستند که زیر زنجیره های تأمین جهانی هستند و برای چشم انداز تجارت و توسعه آینده ، به ویژه کشورهای در حال توسعه که در حال حاضر حدود 60 ٪ از آنها را تشکیل می دهند ، مهم هستندکالاهای بارگیری شده و تخلیه شده در سطح جهان. در عین حال ، بنادر به دلیل مکان های آنها در سواحل باز یا در رودخانه های کم ارتفاع و دلتاها ، به ویژه در معرض خطرات طبیعی مختلف قرار می گیرند. تنظیم آنها باعث می شود که آنها در اثر تأثیرات خطرات آب و هوایی مانند افزایش سطح دریا ، طوفان طوفان ، موج و باد ، سیل رودخانه ای و طغیان و همچنین حوادث تکتونیکی (به عنوان مثال سونامی) مستعد شوند.

با توجه به نقش مهم بنادر در سیستم تجارت جهانی و قرار گرفتن در معرض احتمالی آنها در برابر آسیب های مربوط به آب و هوا ، اختلالات و تأخیرها ، تقویت مقاومت در برابر آب و هوا موضوعی از اهمیت استراتژیک اقتصادی و اقتصادی برای اقتصاد جهانی و جامعه به طور کلی است (Unctad ، 2020a). همچنین مهم است که بتوانیم کشورهای کوچک در حال توسعه جزیره (SID) و سایر کشورهای آسیب پذیر ساحلی و جزیره را برای کشف و مهار کامل پتانسیل ها و مزایای اقتصاد آبی برای توسعه پایدار کشف و مهار کنند. SIDS و سایر کشورهای جزیره ای به عنوان مادام العمر برای تجارت خارجی ، امنیت مواد غذایی و انرژی ، گردشگری - که اغلب عامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی و همچنین در زمینه کاهش خطر فاجعه است ، به بندرهای خود بستگی دارد. بنادر همچنین پیوندهای حیاتی اقتصادی و اجتماعی را ارائه می دهند و برای اتصال منطقه ای و بین جزیره مهم هستند. با این حال ، در بسیاری از SID ها این دارایی های مهم در معرض خطر زیاد و در حال رشد در مورد تغییرات آب و هوایی مانند سیل ساحلی ، از اوایل دهه 2030 قرار دارند.

اگرچه بسیاری از خطرات آب و هوایی می توانند بر بندرها (به عنوان مثال امواج گرما ، وزش باد شدید و بارش) تأثیر بگذارند ، اما میانگین افزایش سطح دریا (SLR) و سطح دریاهای شدید (ESL) با تهدید بسیار مهم است که در حال رشد است. مروری کوتاه در مورد افزایش خطرات و تأثیرات افزایش سطح دریا در بنادر تحت تغییر آب و هوا ، پرونده فوری عمل را نشان می دهد.

افزایش سطح دریا: تأثیرات ، روندها و پیش بینی ها

بنادر و زیرساخت‌های حمل‌ونقل ساحلی متصل سیستم‌های پیچیده‌ای را تشکیل می‌دهند که می‌توانند به شدت تحت تأثیر افزایش سطح متوسط دریا و همچنین افزایش بالقوه در فرکانس/شدت سطح شدید دریاها (ESL) به دلیل موج‌های طوفان و امواج شدید، که می‌تواند باعث دائمی یا موقتی شود. آبگرفتگی به ترتیبدر مورد بنادر ادغام شده در توده‌های بزرگ شهری ساحلی، می‌تواند تأثیراتی برای جمعیت‌های بزرگ و طیف وسیعی از سهامداران و فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی داشته باشد. فرونشست زمین ساحلی به دلیل توسعه گسترده شهری ممکن است منجر به افزایش (نسبی) اضافی سطح دریا و افزایش خطر سیل برای بسیاری از شهرهای بندری بزرگ شود که نیازمند مسیرهای سازگاری بهبود یافته است.

زیان‌های اقتصادی ناشی از آسیب‌های مستقیم به زیرساخت‌ها و اختلالات/تأخیرهای عملیاتی در زنجیره‌های تأمین جهانی به هم پیوسته می‌تواند گسترده باشد، به‌ویژه در مناطقی که تحت تأثیر طوفان‌های استوایی و موج‌ها و امواج طوفان مرتبط هستند. به عنوان مثال، مجموع خسارات ناشی از بلایای مربوط به آب و هوا در سال 2017، از جمله فصل طوفان ویرانگر کارائیب، 320 میلیارد دلار آمریکا برآورد شده است، با خسارات و خسارات در بسیاری از SIDS تحت تاثیر سهم قابل توجهی (یا چند برابر) از تولید ناخالص داخلی. در حالی که هزینه طوفان دوریان در سال 2019 تنها برای باهاما 3. 4 میلیارد دلار تخمین زده شد که بخش بزرگی از این خسارات/تلفات مربوط به زیرساخت های حمل و نقل است. طوفان سندی (2012) بیش از 62 میلیارد دلار خسارت در نیویورک، نیوجرسی و کانکتیکات، از جمله خسارات گسترده و تعطیلی یک هفته ای بندر کانتینری نیویورک/نیوجرسی، به بار آورد. یک مطالعه اخیر تخمین می‌زند که ارزش کل دارایی‌هایی که در معرض سیل‌های ساحلی اپیزودیک قرار دارند تا سال 2100 می‌تواند به 12 تا 20 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی افزایش یابد، اگر اقدامات سازگاری انجام نشود.

افزایش سطح دریا تا حد زیادی ناشی از گرم شدن کره زمین است. گرم شدن کره زمین بیش از 1. 0 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از صنعت قبلاً مشاهده شده است و پیش بینی می شود که از اوایل دهه 2030 به 1. 5 درجه سانتیگراد برسد ، با تأثیرات قابل توجهی برای کشورهای در حال توسعه ساحلی (IPCC ، 2018). 2 درجه سانتیگراد از افزایش دمای جهانی - که به طور گسترده ای به عنوان آستانه ای که در آن خطرات تغییر آب و هوا ممکن است غیرقابل قبول باشد - در نظر گرفته می شود - بسته به انتشار GHG آینده ممکن است تا دهه 2050 به دست بیاید. علیرغم انتشار مختصر انتشار ناشی از بیماری همه گیر Covid-19 و نشانه های شتاب جاه طلبی در بسیاری از کشورها ، آخرین گزارش شکاف انتشار UNEP نشان می دهد که جهان هنوز در حال افزایش دما بیش از 3 درجه سانتیگراد در این قرن است-بسیار دورفراتر از توافق پاریس اهداف محدود کردن گرم شدن کره زمین به زیر 2 درجه سانتیگراد و دنبال کردن حد 1. 5 درجه سانتیگراد.

گرم شدن کره زمین می تواند با استفاده از ترکیبی از: (i) گسترش حرارتی اقیانوس به دلیل افزایش میزان گرمای اقیانوس ، تغییرات بزرگ سطح دریا را مجبور کند.(ب) توده آب اقیانوس از ذوب ورق های یخ ، کلاه و یخچال های قاره ای افزایش می یابد.(iii) تنظیم ایزوستاتیک ، فرونشست ساحلی انسان شناسی و تغییر در ذخیره آب زمین. مشاهدات اخیر حاکی از افزایش میانگین سطح دریا در سطح جهانی (SLR) در حدود 4. 0 سانتی متر در هر دهه است (WMO ، 2021). پیش بینی های SLR به طور مداوم به سمت بالا تجدید نظر می شود ، و پیش بینی های اخیر نشان می دهد که تا سال 2100 ، با 2 درجه سانتیگراد گرم شدن کره زمین بالاتراز میانگین دوره 1986 - 2005 (IPCC ، 2018). از همه مهمتر ، میانگین سطح دریا ، همراه با افزایش طوفان شدید آینده ، امواج و جزر و مد ، می تواند حوادث ویرانگر سطح دریا (ESL) را ایجاد کند ، که تهدید خاصی برای بندرها در سراسر جهان ایجاد می کند.

قرار است سطح دریای شدید تقریباً در همه جا (IPCC 2019 SROCC) افزایش یابد ، و حوادث ESL با بزرگی خاص که در حال حاضر فرکانس عود کم (به عنوان مثال 1 در 100 سال) در اکثر مکان ها بیشتر می شود (شکل. 1)پایه 1 در 100 سال ESL (به عنوان مثال میانگین دوره 1986-2014 ، در M) به طور قابل توجهی در مناطق متفاوت است ، با نقاط مهم داغ موجود در امتداد ماکروتیدال NW و NE آمریکا ، اروپای غربی و آسیای شرقی (شکل1a). پیش بینی می شود ESL های آینده برای درگاه ها در همه مناطق افزایش یابد و اثرات آن تحت افزایش گرم شدن کره زمین بدتر شود. حتی در دنیای گرمتر 1. 5 درجه سانتیگراد - یعنی به محض اینکه در دهه 2030 ، سطح دریای شدید با بزرگی که انتظار می رود یک بار در یک قرن اتفاق بیفتد ، ممکن است به همان اندازه یک بار در هر ده سال در بسیاری از آمریکای جنوبی ، آفریقایی ، خلیج فارس اتفاق بیفتد. بنادر SE آسیا و اقیانوس آرام (شکل 1B). در یک دنیای گرمتر 3 درجه سانتیگراد ، بسیاری از بنادر می توانند پایه 1 در 100 سال ESL را چندین بار در سال تجربه کنند (شکل 1D).

این پیش بینی ها پیامدهای مهمی برای سازگاری بنادر با تغییرات آب و هوا دارند. بنادر دارایی هایی با طول عمر طولانی هستند ، به این معنی که تغییرات در عود (دوره بازگشت) وقایع سطح شدید دریا (و امواج مرتبط) در طول قرن 21 ST بر خطر ابتلا به سیل در سطح تسهیلات و انتخاب و طراحی تأثیر می گذارداقدامات سازگاری تغییرات آب و هوایی لازم.

Transport and Trade Facilitation Newsletter N°90

شکل 1 پیش بینی سطح دریای شدید (ESL) برای بنادر جهانی تحت تغییر آب و هوا. الف): پایه (میانگین دوره 1986-2014) 1 در 100 سال سطح شدید دریا (ESLS100) (در متر ، مقیاس بالا سمت چپ) در بنادر اصلی در امتداد خط ساحلی جهانی. ب) ، ج) و د): تغییرات پیش بینی شده در دوره بازگشت پایه 1 در 100 سال سطح شدید دریا (ESLS100) تحت سطح گرمایش خاص (SWL) به ترتیب 1. 5 ، 2. 0 و 3. 0 درجه سانتیگراد (مقیاس پایین). کلید: TR (سال) ، دوره بازگشت آینده ؛محل بندر از فهرست جهانی پورت 2019. ESLS100پیش بینی های خط ساحلی جهانی از جمع آوری داده های EC-JRC. همچنین به Vousdoukas و همکاران مراجعه کنید.(2018).

اگرچه پیش بینی های مدل سازی فوق العاده فوق العاده دلهره آور به نظر می رسد ، اما شتاب متوسط افزایش سطح دریا در دهه های آینده می تواند سطح شدید دریا را حتی بیشتر کند. عدم قطعیت در مورد تکامل میانگین سطح دریا وجود دارد ، که عمدتاً ناشی از موارد مرتبط با افزودن توده اقیانوس از ذوب یخ قاره است. مطالعات اخیر حاکی از آن است که یخچالهای طبیعی قطبی و کوهستانی بسته به سناریوی آب و هوا ، بین حدود 18 تا 36 درصد از توده یخ خود (نسبت به سال 2015) از دست می دهند (IPCC ، 2019 Srocc). در عین حال ، تحقیقات جدید نشان می دهد که ذوب شیرهای یخ های گرینلند و قطب جنوب (به ترتیب GIS و AIS). GIS از اوایل دهه 1990 یخ را از دست می دهد (IPCC ، 2019 SROCC ؛ WMO ، 2021) و پیش بینی می شود که در آینده ذوب خود را ادامه دهد. تا سال 2100 ، از دست دادن انبوه GIS ممکن است حدود 11 سانتی متر میانگین افزایش سطح دریا را تشکیل دهد. با توجه به AIS ، همچنین به نظر می رسد که ذوب آن افزایش یافته است (IPCC ، 2019 SROCC) ، با یک مطالعه بسیار اخیر نشان می دهد که ذوب آینده آن ممکن است بدتر از گذشته باشد. تحت سناریوهای مطابق با مسیرهای انتشار فعلی (به عنوان مثال اجازه 3 درجه سانتیگراد SWL) ، پرش ناگهانی در سرعت از دست دادن یخ قطب جنوب پس از حدود سال 2060 پیش بینی شده است ، که تا سال 2100 در حدود 0. 5 سانتی متر در ýr به SLR جهانی کمک می کند. می تواند به این معنی باشد که از دهه 2060 ، میزان کلی سالانه میانگین SLR می تواند بیش از دو برابر از آنچه در دهه گذشته مشاهده شد باشد. این امر باعث افزایش سطح دریای شدید در آینده می شود و خطر مرتبط با سیل ساحلی را حتی بیشتر افزایش می دهد.

چه باید انجام شود؟

هیچ رویکردی برای سازگاری با تغییرات آب و هوا و برنامه ریزی تاب آوری برای بنادر وجود ندارد ، اما پیام مهمی برای سیاست گذاران ، صنعت ، سازمان های بین المللی و شرکای توسعه این است که هیچ وقت برای از دست دادن وجود ندارد و "همه دست روی عرشه" لازم است. دنیای بهم پیوسته به پیوندهای حمل و نقل با عملکرد مناسب بستگی دارد. در صورت عدم برنامه ریزی به موقع و اجرای اقدامات سازگاری لازم ، تأثیرات پیش بینی شده بر بندرها ممکن است عواقب گسترده اقتصادی و تجاری داشته باشد و ممکن است چشم انداز توسعه پایدار گروه های آسیب پذیر کشورها ، مانند SIDS را به خطر بیاندازد. با توجه به آنچه در معرض خطر است و هزینه های احتمالی عدم تحرک ، پیشگیری و کاهش تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر بنادر - و سایر زیرساخت های کلیدی حمل و نقل ، باید به عنوان بخشی از استراتژی های توسعه پایدار و آب و هوا به اولویت اصلی تبدیل شود.

تقویت مقاومت در برابر آب و هوا از بندرها و سایر زیرساخت های حمل و نقل بحرانی برای پیشبرد برنامه 2030 برای توسعه پایدار (به عنوان مثال اهداف 9 ، 13 ، 14 و هدف 1. 5) و دستیابی به پیشرفت در اهداف سایر توافق های بین المللی ، از جمله پاریس مهم خواهد بود. توافق نامه ، چارچوب Sendai برای کاهش خطر فاجعه ، SIDS روش های شتاب عمل (SAMOA) ، برنامه اقدام استانبول برای کمترین کشورها و برنامه جدید شهری را تسریع کرد.

سازگاری مؤثر نیاز به روشهای ارزیابی ریسک "مناسب برای هدف" (در سطوح محلی و تسهیلات) ، پل زدن داده های بالقوه و شکاف دانش و توسعه راه حل های مناسب فنی و مدیریتی دارد که باعث کاهش آسیب پذیری و امکان تصمیم گیری تحت عدم اطمینان می شود. همچنین نیاز به امور مالی ، فناوری و ظرفیت سازی و همچنین پاسخ های هماهنگ سیاست و رویکردهای قانونی و نظارتی حمایتی دارد (UNCTAD 2020A ؛ UNCTAD 2020B). استانداردها ، راهنمایی ها و ابزارهای روش شناختی نیز نقش مهمی دارند. سرمایه گذاری در بهره وری انرژی ، دکربن سازی و تجدید پذیر همچنین ممکن است از نظر کاهش و سازگاری تغییرات آب و هوا و همچنین کاهش وابستگی به واردات انرژی و هزینه های مرتبط ، دارایی های اصلی را فراهم کند.

با هدف هم افزایی و انسجام سیاست در تلاش برای بازیابی پس از ارجاع و اتخاذ رویکردهای سیستمی و یکپارچه تر برای سازگاری با تغییرات آب و هوا و ایجاد مقاومت در سراسر بخش ها و شبکه ها می تواند مزایای عمده ای به ویژه برای آسیب پذیرترین جوامع داشته باشد. و سرمایه گذاری در مقاومت در برابر آب و هوا از نظر اقتصادی خوبی ایجاد می کند: طبق گفته بانک جهانی ، مزایای خالص سرمایه گذاری در زیرساخت های انعطاف پذیر در کشورهای در حال توسعه می تواند 4. 2 تریلیون دلار در طول عمر زیرساخت های جدید باشد-4 دلار سود برای هر دلار سرمایه گذاری شده در مقاومت در برابر مقاومتبشر

در حالی که نیاز به اقدام در مورد سازگاری با تغییر آب و هوا و ایجاد مقاومت برای بنادر به طور فزاینده ای شناخته می شود ، از جمله به عنوان بخشی از مسیرهای جهانی اقدام آب و هوایی برای حمل و نقل و مقاومت ، کارهای زیادی باید انجام شود. و زمان از ذات است.

این سایت ممکن است حاوی مشاوره ، نظرات و بیانیه های ارائه دهنده اطلاعات مختلف باشد. سازمان ملل متحد صحت یا قابلیت اطمینان هرگونه مشاوره ، نظر ، بیانیه یا سایر اطلاعات ارائه شده توسط هر ارائه دهنده اطلاعات ، هر کاربر این سایت یا هر شخص یا شخص دیگری را ارائه نمی دهد یا تأیید نمی کند. اعتماد به هرگونه توصیه ، نظر ، بیانیه یا سایر اطلاعات نیز باید در معرض خطر خود باشد. نه سازمان ملل و نه شرکت های وابسته به آن ، و نه هیچ یک از نمایندگان ، کارمندان ، ارائه دهندگان اطلاعات یا ارائه دهندگان محتوا ، در قبال هرگونه عدم دقت ، خطا ، حذف ، قطع ، حذف ، نقص ، تغییر یا استفاده مسئولیت پذیر نیستند. از هرگونه محتوای موجود در اینجا ، یا به موقع بودن یا کامل بودن آن ، و هیچ مسئولیتی در قبال هرگونه عدم موفقیت در عملکرد ، ویروس رایانه ای یا خرابی خط ارتباطی ، صرف نظر از علت یا هرگونه خسارت ناشی از آن وجود ندارد.

پلتفرم های فارکس...
ما را در سایت پلتفرم های فارکس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهرداد فلاحتگر بازدید : 56 تاريخ : جمعه 4 فروردين 1402 ساعت: 0:24