معاملات هسته ای ایران می تواند بازار سهام را بیشتر کند ، قیمت نفت پایین تر است

ساخت وبلاگ

معامله با ایران در مورد برنامه هسته ای خود پس از سه و نیم دهه درگیری ، برای بازار سهام ایالات متحده به طرز شگفت انگیزی صعودی خواهد بود.

17 آوریل 2015 9:09 AM EDT

معامله با ایران در مورد برنامه هسته ای خود پس از سه و نیم دهه درگیری ، برای بازار سهام ایالات متحده به طرز شگفت انگیزی صعودی خواهد بود.

NEW YORK (TheStreet) - قدرتهای اصلی جهان در مورد برنامه هسته ای خود با ایران نزدیک می شوند. اگر آنها تا 30 ژوئن توافق نامه ای را تضمین کنند ، رهایی از تحریم های بین المللی علیه ایران می تواند تا پایان سال جاری آغاز شود. چنین دستاوردی در دیپلماسی جهانی پس از سه و نیم دهه درگیری برای بازار سهام ایالات متحده به طرز شگفت انگیزی صعودی خواهد بود.

(مطمئناً ، یک معامله ایمن نیست و اکنون به نظر می رسد که کنگره ایالات متحده حرفی برای گفتن داشته باشد. سرمایه گذاران باید از نزدیک تماشا کنند.)

تأثیر بر نرخ بهره و کسری بودجه

کاهش درگیری با یک دشمن بزرگ ، عدم اطمینان عمده ژئوپلیتیکی را برای بازار سهام از بین می برد.

یک تهدید نظامی کمتر صنعتی وجود خواهد داشت و این امر به ایالات متحده اجازه می دهد تا هزینه های نظامی را کاهش دهد. براساس اعلام موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم ، هزینه های نظامی در سال 2014 610 میلیارد دلار یا 3. 5 ٪ از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال 2014 بوده است. در عین حال ، درآمد مالیاتی ایالات متحده در سال جاری میلادی اوج های جدید را مقیاس می کند. ترکیبی قدرتمند از کاهش هزینه های نظامی و پول نقد بیشتر در کیف پول عمو سام می تواند منجر به صدور بدهی خزانه داری کمتر و کاهش کسری بودجه شود. صدور بدهی کمتر می تواند دلار را تقویت کند در حالی که کاهش نرخ بهره می تواند از رشد اقتصادی پشتیبانی کند.

تحقیقات اقتصادی نشان داده است که بین نرخ بهره و کسری بودجه ارتباط وجود دارد. با این حال ، چقدر کسری که بر نرخ بهره تأثیر می گذارد دقیقاً برای بحث و گفتگو است. هنگامی که نسبت کسری به تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده با یک درصد از یک درصد صعود می کند ، نرخ بهره بلند مدت تقریباً 25 امتیاز پایه افزایش می یابد ، مطالعات توماس لاوباچ ، یک اقتصاددان و مدیر هیئت مدیره سیستم ذخیره فدرال ، نشان داد. تحقیقات توسط اقتصاددانان R. Glenn Hubbard و Eric Engen دریافتند که وقتی بدهی دولت 1 ٪ از تولید ناخالص داخلی پرش می کند ، نرخ بهره حدود دو امتیاز پایه بالا می رود. این مطالعات نشان می دهد که یک بودجه متعادل به طور بالقوه نرخ بهره را در جایی بین 10 امتیاز پایه و یک درصد کاهش می دهد.

تأثیر قیمت نفت

اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم های علیه ایران می تواند با باز کردن سیلاب ها به یک منبع مورد استفاده از صادرات نفت خام ، قیمت نفت را کاهش دهد. این کشور 80 میلیون نفر محل زندگی چهارمین ذخایر نفت خام شناخته شده این سیاره و دومین ذخایر گاز طبیعی است. طبق گفته اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده ، ایران نزدیک به 13 ٪ از ذخایر نفت خام اوپک و 10 ٪ از ذخایر خام جهان را در اختیار دارد. تخمین زده می شود که ایران حداقل 30 میلیون بشکه در انبار داشته باشد. پیش بینی می شود ایران تا پایان سال 2016 ظرفیت تولید را با 700000 بشکه در روز افزایش دهد. زمان قابل توجهی برای تولید و توزیع ایران به سرعت می رسد تا قیمت ها یک شبه خراب نشوند. مگر اینکه سیل عرضه جدید با کاهش در جای دیگر کاهش یابد ، عرضه جدید مورد انتظار باید هرگونه تظاهرات نفت خام را کاهش دهد.

روغن ارزان قیمت از یک طرف برای ایالات متحده خوب و بد است ، قیمت پمپ پایین به مصرف کنندگان می دهد - که 70 ٪ تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند - پول بیشتری برای خرج کردن در جایی دیگر. گاز به طور متوسط 5 ٪ از کل هزینه های خانگی را تشکیل می دهد. براساس اعلام EIA ، پیش بینی می شود که خانواده متوسط آمریکایی حدود 550 دلار کمتر برای بنزین در سال 2015 هزینه کند. هزینه های مصرف کننده سالانه برای بنزین به دلیل گاز ارزان و افزایش راندمان سوخت در اتومبیل ها در 11 سال در پایین ترین سطح خود قرار می گیرد.

از طرف دیگر ، نفت ارزان سود و فروش بخش انرژی را فشرده می کند. در نتیجه ، شرکت ها باید کارگران را کنار بگذارند و سرمایه گذاری های سرمایه را کاهش دهند ، که به ویژه برای کشورهای وابسته به نفت مانند داکوتای شمالی و تگزاس دردناک است. براساس FactSet ، پیش بینی می شود درآمد سه ماهه اول بخش انرژی 65 ٪ نسبت به سال گذشته کاهش یابد-بزرگترین کاهش در بین 10 بخش S& P. اگر بخش انرژی مستثنی باشد ، نرخ رشد درآمد پیش بینی شده برای S& P 500 از 4. 8 ٪ منفی به 3. 3 ٪ افزایش می یابد ، FactSet در گزارش 10 آوریل نوشت. فروش سه ماهه اول بخش انرژی در سال گذشته 39 ٪ در حال فروپاشی است. اگر انرژی حذف شود ، کل درآمد S& P 3 ٪ در مقابل افت 3 ٪ برای سه ماهه اول پرش می کند. به طور کلی ، با توجه به اینکه انرژی 5. 9 ٪ از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را در مقایسه با 70 ٪ برای هزینه های مصرف کننده تشکیل می دهد ، باید از بد بالاتر باشد.

خطرات سرمایه گذاری

ایالات متحده هنوز ایران را به عنوان یک دولت فعال تروریسم می داند. نتیجه مذاکرات بسیار کارت وحشی است. هیچ دانستن به چه نوع معامله ای حاصل می شود. حتی اگر توافق نهایی انجام شود ، اعضای کنگره می توانند با حذف تحریم های ایالات متحده مخالفت کنند. اما شرکت های ایالات متحده می توانند اعضای کنگره را تحت فشار قرار دهند تا در صورت دیدن همتایان خود در اروپا از کسب و کار از ایران بهره مند شوند. اگر مذاکرات با ایران از هم جدا شود ، احتمالاً بازارهای سهام از تجمعی که پس از امضای اولیه چشمه می گیرد ، افزایش می یابد.

این مقاله توسط یک مشارکت کننده مستقل تفسیر است. در زمان انتشار ، نویسنده هیچ موقعیتی در سهام ذکر شده در اختیار نداشت.

پلتفرم های فارکس...
ما را در سایت پلتفرم های فارکس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهرداد فلاحتگر بازدید : 14 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 22:58