برنامه های گزینه سهام در ترکیه

ساخت وبلاگ

"برنامه گزینه سهام" ("SOP") روشی بسیار محبوب برای جذب ، ایجاد انگیزه و حفظ بیشتر کارمندان کلیدی است ، به ویژه هنگامی که شرکت قادر به پرداخت حقوق بالا نیست. این روش اغلب در ایالات متحده و کشورهای اروپایی استفاده می شود. با توجه به محدودیت های قانونی و عدم پیشینه قانونگذاری در مورد SOP ، چنین برنامه های گزینه ای هنوز در ترکیه توسعه نیافته است. پس از ورود به قانون تجاری اخیر ترکیه ، SOPS در ترکیه قابل تمرین بود ، با این حال ، و اغلب در شرکت های معامله شده عمومی ترجیح می داد.

SOP انعطاف پذیری را برای اعطای گزینه های سهام به کارمندان ، افسران ، مدیران ، مشاوران و مشاوران به یک شرکت می دهد و به آنها امکان می دهد هنگام استفاده از گزینه ، سهام را در شرکت خریداری کنند. بیشتر شرکت ها ، چه در خانه و چه در خارج از کشور ، از این طرح به عنوان ابزاری اساسی برای پاداش و حفظ کارمندان خود استفاده می کنند. در حال حاضر ، این شکل از بازسازی بیشتر در شرکت های نوپا و در شرکت های فناوری اطلاعات که نیروی انسانی دارایی اصلی است ، رواج دارد.

SOPS به کارمندان اجازه می دهد تا در موفقیت شرکت به اشتراک بگذارند بدون اینکه نیاز به یک تجارت نوپا برای صرف پول نقد گرانبها داشته باشند. در حقیقت ، SOPS در واقع می تواند سرمایه را به یک شرکت کمک کند زیرا کارمندان قیمت ورزش را برای گزینه های خود می پردازند. ثروت اقتصادی حاصل از کارمندان که گزینه های سهام را در اختیار داشته اند ، SOP ها را به یک ابزار انگیزشی قدرتمند برای کارکنان تبدیل کرده اند تا برای موفقیت طولانی مدت شرکت کار کنند.

در واقع ، SOP ها به عنوان راهی برای شرکت ها برای پاداش مدیریت عالی و کارمندان "کلیدی" استفاده شده و منافع آنها را با شرکت های شرکت و سایر سهامداران پیوند می دهند. با این حال ، شرکت های بیشتر و بیشتر ، اکنون همه کارمندان خود را "کلیدی" می دانند. از اواخر دهه 80 ، تعداد کارمندانی که گزینه های سهام را در اختیار دارند ، حدود ده برابر افزایش یافته است. در حالی که گزینه ها برجسته ترین شکل جبران خسارت سهام فردی است ، سهام محدود ، سهام فانتوم و حقوق تقدیر از سهام در محبوبیت رشد کرده است و ارزش آن را نیز دارد.

اثر رقیق کننده گزینه ها ، حتی اگر به اکثر کارمندان اعطا شود ، به طور معمول بسیار ناچیز است و می تواند با بهره وری بالقوه آنها و مزایای حفظ کارمندان جبران شود. با این حال ، گزینه ها مکانیسمی برای فروش سهام صاحبان موجود نیست و معمولاً برای شرکت هایی که رشد آینده آنها نامشخص است نامناسب است. آنها همچنین می توانند در شرکت های کوچک و نزدیک که نمی خواهند عمومی شوند یا فروخته شوند ، کمتر جذاب باشند زیرا ممکن است ایجاد بازار سهام را دشوار کند.

پایین آمدن SOPS

اگرچه ده ها مزیت SOPS وجود دارد ، اما باید به پایین آمدن SOPS نیز توجه داشته باشد. در این زمینه ، بیشتر کارمندان برای استفاده از SOP ها مجبور به پرداخت پول نقد هستند. در زمان ورزش SOP ، بسته به صلاحیت و نوع SOP ها ممکن است مالیات متحمل شود. هنگامی که SOP ها را ورزش می کنید ، سهام دریافت خواهید کرد که اگر شرکت هنوز به صورت خصوصی نگهداری شود یا مشمول محدودیت های قابل توجهی در انتقال باشد ، به راحتی قابل فروش نخواهد بود.

ارزش سهام می تواند پایین تر از قیمت تمرینی باشد که برای سهام پرداخت کرده اید و به همین دلیل ، بسیاری از دارندگان گزینه ها منتظر هستند تا یک رویداد نقدینگی گزینه های ورزشی را انجام دهند. نقطه ضعف اصلی SOPS برای یک شرکت ، رقیق احتمالی سهام سهامداران سایر سهامداران در هنگام استفاده از گزینه های سهام خود است. از نظر کارمندان ، نقطه ضعف اصلی SOP ها در یک شرکت خصوصی ، در مقایسه با پاداش یا مبلغ جبران خسارت بالاتر ، عدم نقدینگی است. مگر در مواردی که این شرکت بازار عمومی را برای سهام خود ایجاد کند یا به دست آورد ، SOPS معادل مزایای نقدی نخواهد بود. و اگر شرکت رشد نکند و سهام آن با ارزش تر نشود ، ممکن است گزینه ها در نهایت بی ارزش باشند.

مراحل SOP استاندارد

SOP استاندارد سه مرحله دارد. مرحله اول اعطای است. تاریخ اعطای حق به یک گروه کارمند مصمم توسط یک شرکت با توجه به داشتن سهام شرکت با قیمت اعتصاب یا به صورت رایگان ، در صورت تحقق شرایط و ضوابط تعیین شده.

مرحله دوم واگذاری است. در این مرحله ، واگذاری در سمت راست گزینه سهام در نتیجه تحقق شرایط و ضوابط تعیین شده در توافق نامه (یعنی ادامه اشتغال در شرکت برای یک دوره زمانی تعیین شده ، تحقق معیارهای تعیین شده عملکرد).

مرحله سوم ورزش است. پس از دستیابی به شرایط و ضوابط تعیین شده در برنامه گزینه ، به دست آوردن سهام شرکت از طریق اعمال حقوق واگذار شده توسط کارمندان که در برنامه گزینه Share قرار دارند.

SOPS در ترکیه

SOP ها نسبت به بازار اشتغال ترکیه نسبتاً جدید هستند و بنابراین غیر معمول هستند. با این حال ، با افزایش سطح سرمایه گذاری های خارجی و ورود به بازار به ترکیه ، SOP ها احتمالاً در آینده نزدیک رایج تر می شوند. با توجه به مضرات توضیح داده شده ، در بالا و سایر محدودیت های قانونی ، چنین گزینه هایی به احتمال زیاد توسط شرکت های خارجی که تجارت خود را در ترکیه انجام می دهند ، ترجیح می دهند.

طبق هنر15 (ج) فرمان شماره 32 در مورد حمایت از ارزش ارز ترک ("قانون ارز") ، یک شرکت مادر خارجی می تواند اوراق بهادار خارجی و ابزارهای بازار سرمایه را به کارمندان یک شرکت تابعه در ترکیه ارائه دهد. این نوع فروش سهم منوط به قانون بازارهای سرمایه ترکیه است و نیاز به درخواست در هیئت مدیره بازارهای سرمایه ترکیه ("CMB") دارد ، مگر اینکه همه موارد زیر اعمال شود (ارتباط ابزارهای بازار سرمایه خارجی ، درآمدهای سپرده گذاری و صندوق های سرمایه گذاری خارجی (vii-128. 4)) (قانون بازارهای سرمایه خارجی):

 • فروش در ترکیه انجام نمی شود.
 • هیچ معامله ای که بتواند به عنوان یک پیشنهاد عمومی تعریف شود انجام نمی شود.
 • اطلاعات ارائه شده به کارمندان حاوی هیچ جمله ای نیست که تصور یک پیشنهاد عمومی را نشان می دهد.

در ترکیه ، هیچ قانون یا مقررات خاصی در رابطه با SOP وجود ندارد. با این حال ، برای به اشتراک گذاشتن برنامه ها در سایر بخش های قانون ترکیه ، اشاراتی وجود دارد. علاوه بر قانون ارز و قانون بازارهای سرمایه خارجی ، احتمالاً قوانین زیر برای SOP در ترکیه اعمال می شود:

 • مطابق با هنر. 403 از قانون تعهدات ترکیه ، حتی اگر به طور خاص به مالکیت سهام توسط کارمندان مراجعه نشود ، این ماده بیان می کند که به جز پاداش آنها می توان به کارمندان علاقه ها و مزایای اضافی داد.
 • بیشتر مقررات مربوط به SOP ها تحت کد تجاری ترکیه با شماره 6102 ("TCC") تنظیم می شود. طبق هنر (ها). 522 و 523 از TCC ، شرکت ها مجاز به ایجاد اعتماد ، تعاونی و صندوق های خیریه برای کارمندان خود هستند. براساس این ساختار ، اعتماد هایی که توسط کمک های کارمندان ایجاد شده است می تواند در شرکت مادر به سهامداران تبدیل شود و به کارمندان این امکان را می دهد تا به طور غیرمستقیم بخش خاصی از سهام شرکت والدین را در اختیار داشته باشند.
 • علاوه بر این ، مطابق با هنر. 463 از TCC امکان افزایش سرمایه مشروط را معرفی می کند و مستقیماً به SOP ها که توسط شرکت ها به نفع کارمندان خود اجرا می شوند ، اشاره می کند. در این ساختار ، شرکت ها می توانند به شرط اعطای سهام تازه صادر شده به کارمندان ، وارد سرمایه شوند.
 • علاوه بر این ، طبق هنر. 379 از TCC ، شرکت ها مجاز به دستیابی به سهام خود (حداکثر 10 ٪ سرمایه سهم) هستند. بر این اساس ، شرکت ها می توانند در سهام مشترک شوند ، ارزش خود را بپردازند و آنها را به عنوان پاداش یا حق بیمه به کارمندان خود منتقل کنند.
 • همچنین ، طبق هنر. 380 از TCC ، یک شرکت می تواند کمک های مالی به کارمندان خود ارائه دهد تا آنها را قادر به دستیابی به سهام خود کند.

در ترکیه ، هیچ برنامه گزینه سهم تعیین شده ای وجود ندارد زیرا چنین برنامه هایی در بازار نسبتاً جدید هستند. به موازات قانون فعلی ، شرکت های ترکی می توانند از یکی از سه ساختار کلی برای ارائه سهام به کارمندان خود استفاده کنند:

افزایش سرمایه و صدور سهام جدید: سهام پس از افزایش سرمایه به کارمندان اعطا می شود. حقوق پیشگیرانه سهامداران فعلی محدود است و کارمندان مشترک سهام تازه صادر شده از افزایش سرمایه هستند.

خرید و فروش مجدد به اشتراک گذاری: این شرکت سهام خود را با توجه به TCC و مقررات مربوط به CMB مربوط به شرکت های دولتی به دست می آورد و سپس طبق یک برنامه ، سهام را به کارمندان خود منتقل می کند.

توافق نامه گزینه: این روش ترکیبی از دو روش فوق است. در این ساختار ، شرکت و کارمند وارد توافق نامه گزینه می شوند. این شرکت به کارمند حق می دهد مبلغ مشخصی از سهام را برای دامنه ثابت مبالغ در یک دوره مقرر بدست آورد. سهام جدید از طریق افزایش سرمایه ایجاد می شود ، یا سهام صادر شده توسط شرکت خریداری می شود و طبق شرایط توافق نامه گزینه به کارمند منتقل می شود. تأمین مالی سهام توسط شرکت یا کارمند تأمین می شود.

SOP های دیگر در ترکیه

برنامه های دیگر به غیر از SOP در ترکیه که به عنوان بخشی از بسته حقوق و دستمزد برای کارمندان محلی و خارجی که در شرکت های ترکیه کار می کنند ، ارائه می شود و به ویژه بخشی از کارکنان مدیریت هستند ، زیرا زمینه ای برای شرکت های چند ملیتی در این محدوده وجود دارداز سیاست جهانی ، به طور کلی:

 • برنامه های خرید سهام کارمندان
 • سهام فانتوم ، پاداش سهام
 • حقوق تقدیر سهام
 • واحدهای سهام محدود

مالیات SOPS

مالیات شاید مهمترین مسئله در اعمال SOP برای شرکت و کارمند باشد. از این نظر ، اولا ، باید در مورد چگونگی اعمال قوانین مالیات در مورد اعطای و فروش SOPS تعیین شود. هنر61 قانون مالیات بر درآمد ، درآمد اشتغال را به عنوان مزایایی که به صورت نقدی ، در نوع و یا از طریق روش های دیگر پرداخت می شود ، توصیف می کند که توسط پول برای خدمات ارائه شده ، به افراد شاغل در یک کارفرما و کار در یک محل کار خاص ارائه می شود. این تعریف شامل کلیه مزایای غیر نقدی ارائه شده و پرداخت های انجام شده (از جمله کمک هزینه ، جبران خسارت ، بودجه ، وجوه ، افزایش ، پیشبرد ، حق الزحمه ، هزینه حضور ، حق بیمه ، پاداش و بازپرداخت یا تحت هر نام دیگری) است. پرداخت به عنوان درصد مشخصی از درآمد (مشروط بر اینکه مربوط به مالکیت یک شرکت نباشد و مربوط به اشتغال پرسنل مربوطه باشد) نیز باید تحت این تعریف گنجانده شود و به عنوان درآمد اشتغال در نظر گرفته شود.

هنگامی که کارمند از نظر قانونی و اقتصادی حق دارد مزایا را از بین ببرد یا دریافت پرداخت کند ، رویداد مشمول مالیات برای درآمد اشتغال انجام می شود. مالیات بر درآمد به این تمرین بر روی هر "گسترش" روی سهام ، که بیش از ارزش بازار عادلانه سهام در تاریخ ورزش است ، بیش از قیمت تمرینی کل پرداخت می شود. با توجه به هنر. 94 قانون مالیات بر درآمد ، سود ، که به عنوان تفاوت بین قیمت سهام در اعطای اعطای و ارزش در اختیار دارد ، منوط به مالیات های خودداری می کند و باید توسط شرکت مقیم ترکیه در اظهارنامه مالیاتی خود اعلام شود. نرخ مالیات بر درآمد با نرخ مترقی بین 15 تا 35 درصد بسته به کل مبلغ سود اعمال می شود.

براساس تعریف در ماده 80 قانون مالیات بر درآمد ، معافیت های سود سرمایه در صورت (i) سود حاصل از دفع سهام (سهام حقوقی مقیم ترکیه که بیش از دو سال در آن نگهداری می شوند و (ب) دستاوردهای دست یافتند ، اعمال می شود. مشتق شده از فروش سهام ذکر شده در بورس اوراق بهادار استانبول و حفظ بیش از یک سال ، مشمول مالیات خودداری نمی شوند.

علاوه بر موارد فوق ، هنر. 80 قانون مالیات بر درآمد معافیت مالیات بر درآمد را برای حداکثر 11. 600 (برای سال 2017) سود سرمایه حاصل از سال تقویم ارائه می دهد ، مگر اینکه از دفع اوراق بهادار قابل فروش و سایر ابزارهای بازار سرمایه ، از جمله سهام ذکر شده حاصل شود. از آنجا که این معافیت در مورد فروش اوراق بهادار قابل فروش اعمال نمی شود ، کل سود حاصل از فروش اوراق بهادار قابل فروش ، بدون در نظر گرفتن اینکه متعلق به یک نهاد ساکن ترکیه یا غیر مقیم است ، به عنوان سود سرمایه مالیات می گیرد.

همچنین لازم به ذکر است که ارتباطات CMB در مدیریت شرکت ها (شماره II-17. 1) اصول مدیریت شرکت را تنظیم می کند ، که برای شرکتهای عمومی و شرکتهای ذکر شده قابل اجرا است. کارمندان از ذینفعان این شرکت ها هستند. این ارتباطات اصول سطح بالایی را برای همه ذینفعان ، از جمله کارمندان (به عنوان مثال ، قاعده رفتار برابر و ممنوعیت تبعیض در بین کارمندان) به ارمغان می آورد. این ارتباطات همچنین مقرر می کند که این شرکت ها می توانند برنامه های مالکیت سهام کارمندان را ترتیب دهند.

عنصر خارجی در مالیات

در صورت ارائه چنین منافع به یک کارمند خارجی توسط شرکتی که در ترکیه مقیم است ، در صورت وجود توافق نامه مالیات مضاعف ("DTA") بین کشور مقیم کارمند و ترکیه ، مالیات مشمول مربوطه خواهد بودمفاد DTA. در غیر این صورت ، قانون محلی اعمال می شود.

در صورتی که مالیات مشمول DTA باشد ، رویکرد OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) بسیار مهم می شود. بر این اساس ، بهره ای که توسط کارمندان با استفاده از حقوق واگذار شده از طریق دستیابی به سهام شرکت اعطا می شود ، به عنوان پاداش مالیات می گیرد و درآمد ناشی از فروش سهام خریداری شده به عنوان درآمد ارزش افزایشی مالیات می شود.

به طور خلاصه ، ممکن است سه نوع درآمد قابل اجرا باشد: (i) درآمد اشتغال ، (ب) سود سرمایه ، (iii) و درآمد سود سهام در صورت دریافت سود سهام توسط کارمند پس از تحویل سهام. برای اینکه درآمد افراد واقعی غیر مقیم مشمول مالیات بر درآمد ترکیه باشد ، باید آنها را "ترکیبی از ترکیه" تلقی کنند. مثلا:

 • برای افراد واقعی غیر مقیم ، در صورت استفاده از اشتغال در ترکیه ، درآمد اشتغال در ترکیه تهیه می شود (مشمول مالیات).
 • برای افراد واقعی غیر مقیم ، در صورت انجام معامله یا بهره مندی از ترکیه ، سود سرمایه در ترکیه به دست می آید (مشمول مالیات).
 • برای درآمد سود سهام در صورت سرمایه گذاری سرمایه در ترکیه.

اصطلاح "از سود" ، در رابطه با درآمد اشتغال و سود سرمایه ، به زمان فعالیت یا معامله تولید درآمد در ترکیه یا به حساب می آید."حساب شده" به این معنی است که پرداختی در ترکیه انجام می شود ، یا اگر پرداخت در خارج از کشور انجام شود ، در کتابهای ترکیه ثبت می شود ، یا از سود پرداخت کننده یا شخصی که از طرف وی پرداخت شده است انجام می شودبوقلمون.

پلتفرم های فارکس...
ما را در سایت پلتفرم های فارکس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهرداد فلاحتگر بازدید : 14 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 17:57