بررسی Solana (Sol): ساعت blockchain مقیاس پذیر

ساخت وبلاگ

در زمان نوشتن بیش از 7200 ارز رمزنگاری وجود دارد. تقریباً هر یک از آنها ادعا می کنند چیزی منحصر به فرد برای جدول به ارمغان می آورند - کاری که قبلاً هیچ پروژه رمزنگاری دیگری انجام نداده است. بسیاری از شما می دانید که بیشتر پروژه های cryptocurrency یا نتوانسته اند وعده های خود را تحویل دهند یا هرگز واقعاً چیزی خاص در مورد آنها را برای شروع انجام نداده اند.

سولانا در این گروه قرار نمی گیرد. این یک پروژه cryptocurrency با رویکردی کاملاً متفاوت با نحوه کار blockchains است. این بر روی یک عنصر متمرکز است که بسیار شیطانی است و باعث تعجب شما می شود که چرا به آن فکر نکرده اید: زمان. همانطور که معلوم است ، معرفی یک ساعت غیرمتمرکز به یک blockchain cryptocurrency باعث می شود تا آن را از آنچه ممکن است تصور می کرد کارآمدتر شود.

تاریخچه مختصری از سولانا

داستان سولانا با یک ساحل آفتابی کالیفرنیا با همین نام آغاز می شود. ساحل Solana فقط در 30 دقیقه در شمال سن دیگو واقع شده است ، جایی که (پروژه cryptocurrency) آناتولی یاکوونکو ، بنیانگذار و مدیرعامل Solana بیشتر زندگی خود را در کار در ارتباطات گذرانده است. این موضوع کمی از این مسئله با توجه به اینکه Yankovenko در توسعه فناوری موجود در تمام تلفن های هوشمند ما در طول 12 سال حضور در Qualcomm نقش مهمی داشت.

Solana Beach Califoia

یاکوونکو در ابتدا به بیت کوین علاقه ای نداشت و اتریوم فقط کمی منافع خود را کم کرد. او با این حال به طور خلاصه بیت کوین را در حالی که در حال توسعه یک شبکه رایانه ای عمیق یادگیری بود ، انجام داد. در طی سال 2017 در سال 2017 "رویای تب ناشی از کافئین" در سال 4 صبح ، او فهمید که عملکرد هش بیت کوین ، SHA256 ، می تواند برای ایجاد یک ساعت غیرمتمرکز در یک blockchain cryptocurrency استفاده شود.

Anatoly Takovenko Solana

آناتولی یاکوونکو ، خالق سولانا. تصویر از طریق توییتر

Yakovenko نظریه این نظریه را داد كه معاملات زمان بندی به صورت تصاعدی باعث افزایش مقیاس پذیری یك blockchain cryptocurrency می شود بدون آنكه امنیت یا عدم تمرکز خود را قربانی كند. او می دانست که ساخت آن امکان پذیر است زیرا گوگل و اینتل هر دو فن آوری های مشابه را در پایگاه داده های خود پیاده سازی کرده اند ، هرچند به روشی متمرکز. تصویر سفید انقلابی سولانا در نوامبر 2017 بی سر و صدا منتشر شد.

سولانا چیست؟

Solana یک blockchain cryptocurrency با کارایی بالا است که از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز پشتیبانی می کند. این از اثبات مکانیسم اجماع سهام با سد کم برای ورود به همراه معاملات به موقع برای به حداکثر رساندن کارآیی استفاده می کند.

Solana Cryptocurrency Website

این به Solana اجازه می دهد تا 50-65 000 معاملات در ثانیه را با محدودیت نظری بیش از 700 00 معاملات در ثانیه پردازش کند (در مقایسه با 7 TPS بیت کوین و 15 TPS Ethereum). بر خلاف سایر پروژه های مشابه مانند Polkadot و Ethereum 2. 0 (پس از انتشار آن) ، Solana یک blockchain منفرد (لایه 1) است و عملیات را به سایر زنجیره های پیوست واگذار نمی کند (لایه 2).

Parachains Polkadot Cryptocurrency

پاراچین در پولکادوت. تصویر از طریق ویکی Polkadot

این تیم در Solana blockchain خود را با دید طولانی مدت در ذهن طراحی کرده است. این ناشی از تجربه خود بنیانگذار آناتولی یاکوونکو است که تماشای فناوری های ارتباطات از راه دور تقریباً دو برابر توانایی هر سال در زمان حضور در Qualcomm است.

Solana توسط شرکتی با همین نام ساخته شده است که در سن دیگو ، کالیفرنیا مستقر است. تیم Solana شامل کارمندان سابق Qualcomm ، Google ، Apple ، Microsoft و Dropbox است. علاوه بر اینکه مبتنی بر فن آوری های پایگاه داده مشابه است که توسط Google و Microsoft مورد استفاده قرار می گیرد ، معماری Solana نیز از FileCoin ، یک پروژه رمزنگاری ذخیره سازی داده های غیر متمرکز الهام گرفته شده است.

FTX Inline

سولانا چگونه کار می کند؟

سلب مسئولیت: سولانا فوق العاده پیچیده است. بگذارید با اصطلاحی که ممکن است شنیده باشید اگر قبلاً به این پروژه نگاه کرده اید ، شروع کنیم: اثبات تاریخ (POH). POH مکانیسم اجماع نیست. در عوض ، این یک مؤلفه در اثبات اجماع Solana است.

Solana Cryptocurrency Architecture

POH شامل معاملات زمان بندی در هنگام اضافه شدن به بلوک Solana است. یک بلوک جدید در Solana در هر 400ms (در مقایسه با تقریباً 15 ثانیه Ethereum و 10 دقیقه بیت کوین) تولید می شود. SHA256 ممکن است آشنا به نظر برسد زیرا در اثبات مکانیسم اجماع کار بیت کوین استفاده می شود.

Solana Decentralized Clock

خروجی های تکراری SHA256.

با این حال ، به جای تلاش برای "حل" توابع هش برای تولید یک بلوک جدید ، در عوض Solana از خروجی های تکراری SHA256 به عنوان مرجع استفاده می کند - Timestamps. این نوعی "ساعت کنه" را تولید می کند که در آن هر ساعت ساعت 400 متر است (به جای یک ثانیه مانند یک ساعت معمولی).

PoS vs DPoS

در مرحله بعد ، اجازه دهید چند تصور غلط درباره Solana را پاک کنیم. بسیاری از منابع اجماع Solana را به عنوان اثبات DPOS DPOS معرفی می کنند. این دقیق نیست ، و تیم Solana بارها و بارها به این موضوع توجه کرده است. این یک اشتباه آسان است زیرا نقش های مختلفی در Blockchain Solana (رهبران ، اعتبار سنج ها ، بایگانی ها و غیره) وجود دارد.

در حالی که ارزهای رمزنگاری DPOS اساساً این نقش ها را در بین شرکت کنندگان در شبکه تفویض می کنند ، سولانا چنین نمی کند. به عبارت ساده تر ، همه گره ها در Solana در تحقق همه نقش های شبکه نقش دارند.

Solana Blockchain Leader

تصویر از طریق Solanabeach ، Explorer Blockchain Solana

به عنوان مثال ، رهبران سولانا وظیفه تولید بلوک های جدید را دارند. رهبران هر 4 بلوک (1. 6 ثانیه) می چرخند. در حالی که یک گره موقعیت رهبر را اشغال می کند ، آنها اساساً به همان اندازه معاملات می توانند به چهار بلوک تولید شده خود بپردازند و این بلوک ها را نشان می دهند که شامل معاملات به گروه های مربوطه گره ها ، به نام خوشه های Solana است. این گره ها معاملات را با استفاده از جدول زمانی دیجیتال به عنوان مرجع تأیید می کنند و سپس به سرعت سوابق را به سایر گره های مربوطه در شبکه منتقل می کنند.

Solana Blockchain Explorer

بر خلاف سایر ارزهای رمزپایه POS ، حداقل سهام لازم برای گره در blockchain Solana وجود ندارد. به طور طبیعی ، مقدار پاداش های بلوک که می گیرید متناسب با مقدار نشانه های SOL است که در شبکه ایجاد کرده اید. در حالی که انتخاب رهبر Pseudorandom است ، میزان Sol You Stake همچنین احتمال ابتلا به رهبر شما را تحت تأثیر قرار می دهد که در واقع بلوک تولید می کند. گره های نادرست می بینند که سهام آنها کاهش یافته و وجوه خرد شده برای جلوگیری از جوایز نسل اضافه می شود.

Solana 8 Innovations

در واقع 8 ویژگی اصلی وجود دارد که Solana را تشکیل می دهد. یکی از آنها قبلاً تحت پوشش قرار گرفته است (اثبات تاریخ). از 7 باقیمانده ، فقط 2 مورد برای هدف این مقاله قابل ذکر است. اینها Selevel و Gulf Stream هستند.

SeeLevel امکان شناسایی سریع کلیه معاملات غیر همپوشانی و پردازش آنها را به طور همزمان فراهم می کند. خلیج فارس این امکان را فراهم می کند که تعداد کمی از رهبران آینده را بشناسید تا آنها بتوانند قبل از شروع تولید بلوک ، شروع به جمع آوری معاملات کنند.

اگر سر خود را خراشیده اید ، به ما اجازه دهید یک مثال ساده را طی کنیم که باید به شما در درک نحوه عملکرد Solana کمک کند.

Open Office Space

یک شرکت کوچک با 180 کارمند را پیش بینی کنید (که تقریباً تعداد گره ها/اعتبارسنجی های Solana در حال حاضر است). حتی اگر بخش های مختلفی در این شرکت (به عنوان مثال حسابداری ، حمل و نقل و دریافت ، خدمات به مشتری) وجود داشته باشد ، هر کارمند می داند چگونه کار هر بخش دیگر را انجام دهد. علاوه بر این ، هر کارمند به طور تصادفی به طور تصادفی به مدت 1. 6 ساعت به عنوان رئیس (رهبر) انتخاب می شود ، که در طی آن باید کاغذهای دریافتی را از بخش های مختلف امضا کنند.

اگرچه کدام کارمند انتخاب می شود که رئیس باشد ، تا حدی تصادفی است ، اما هر کارمند یک پنجره کوچک در صفحه رایانه خود دارد که به آنها 10 نفر بعدی را نشان می دهد که موقتاً نقش رئیس را پر می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا قبل از اینکه رئیس شوند ، مدارک خود را به آن کارمند بدهند تا بتوانند کار را سریعتر انجام دهند (جریان خلیج فارس).

Boss Signing Paper

هر زمان که رئیس برخی از مدارک را امضا کند ، به موقع و به بخش (های) مناسب (خوشه های گره Solana) ارسال می شود تا دو برابر شود و در صورت تأیید به پایگاه داده شرکت اضافه شود. هر بخش می تواند مدارک خود را همزمان انجام دهد زیرا با هم همپوشانی ندارد (SeeLevel).

هر کارمند نقش مهمی در ذخیره این مدارک ، در بررسی این کاغذها و اطمینان از اینکه رئیس واقعاً کار خود را انجام می دهد و از بین نمی رود ، دارد. این اساساً نحوه عملکرد Solana است.

Solana Cryptocurrency Architecture

مروری فنی از معماری سولانا.

مهمترین چیز در مورد Solana این است که در صورت لزوم برای بهینه سازی سرعت ، وظایف مختلفی را به گره های مختلف شبکه اختصاص می دهد و تمام معاملات برای اطمینان از صحیح بودن آنها به موقع انجام می شود. این بدان معنی است که یک خوشه گره (Solana Cluster) می تواند مسئولیت میزبانی یک سکوی DEFI مانند UNISWAP باشد ، و یک خوشه دیگر Solana می تواند مسئول پردازش ریزگردها ساخته شده در دنیای مجازی Decentraland باشد. این امر باعث می شود Solana غیر متمرکز ، مقیاس پذیر و ایمن و بدون سازش باشد.

cryptocurrency

Sol یک Cryptocurrency بومی Blockchain Solana است. برای پرداخت هزینه در شبکه Solana سوزانده شده است. Sol همچنین می تواند برای تبدیل شدن به یک گره blockchain ، جمع شود.

SOL Cryptocurrency Token

در آینده از سول برای رأی دادن به تغییر در سولانا استفاده می شود. در زمان نوشتن مشخص نیست که آیا SOL به دلیل مستندات متناقض تورمی یا تورم است ، هرچند که به نظر می رسد کاهش دهنده است.

Solana Token ICO

Solana در کل 5 دوره بودجه داشته است که ICO عمومی جدیدترین آن است. سولانا بیش از 25 میلیون دلار بودجه در این پنج دور جمع آوری کرد و حتی ضمانت خرید برگشت به زیر 20 سنت را نیز برای کسانی که در 3 ماه اول پس از مارس ICO ثبت نام کرده و به آنها ضربه زده اند ، فراهم کرد.

Solana Staking Guarantee

ضمانت قیمت گذاری Solana. تصویر از طریق binance

اولین دور بودجه خصوصی در مارس 2018 برگزار شد و کمتر از 80 میلیون SOL با قیمت 3. 17 میلیون دلار (0. 040 دلار در هر SOL) فروخته شد. دومین دوره بودجه خصوصی در ژوئن سال 2018 برگزار شد و بیش از 63 میلیون SOL با 12. 63 میلیون دلار (0. 20 دلار در هر SOL) فروخته شد.

سومین دوره بودجه خصوصی در ژوئیه سال 2019 برگزار شد و بیش از 25 میلیون SOL با 2. 13 میلیون دلار (0. 22 دلار در هر SOL) فروخته شد. دور نهایی بودجه خصوصی در فوریه سال جاری برگزار شد و بیش از 9 میلیون SOL با 2. 29 میلیون دلار (0. 25 دلار در هر SOL) فروخته شد.

Solana Cryptocurrency ICO

چهار دوره اول بودجه سولانا. تصویر از طریق Icodrops

ICO Solana در مارس امسال از طریق Coinlist برگزار شد. این 8 میلیون SOL با قیمت 1. 76 میلیون دلار (0. 22 دلار در هر SOL) فروخته شد. این تنها 1. 6 ٪ از کل عرضه Solana است.

Cryptocurrency Sol 500 میلیون عرضه دارد. از این عرضه کل ، 36. 2 درصد (تقریباً 160 میلیون SOL) در چهار فروش فوق الذکر به سرمایه گذاران خصوصی فروخته شد. 12. 8 درصد (تقریباً 65 میلیون SOL) به تیم Solana اختصاص یافته است.

SOL Cryptocurrency Distribution

توزیع نشانه SOL. تصویر از طریق binance

10. 4 ٪ (تقریباً 52 میلیون SOL) به بنیاد Solana ، یک موسسه غیرانتفاعی اختصاص یافته است که بر آموزش و پذیرش blockchain متمرکز است. 39 درصد باقیمانده (تقریباً 195 میلیون SOL) به جامعه Solana (پاداش گره اعتبار سنج) اختصاص یافته است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که برنامه واگذاری سولانا کاملاً پرخاشگر است. در حالی که بودجه تیم در طی دو سال به آرامی آزاد می شود ، بین خیابان اول ژانویه و 7 ژانویه 2021 ، همه نشانه های دیگر SOL در گردش خواهند بود.

تجزیه و تحلیل قیمت SOL

Solana در آوریل امسال در بازار Cryptocurrency با قیمت تقریبی 1 دلار در هر SOL آغاز به کار کرد. اگرچه معاملات SOL در Binance اندکی پس از آن آغاز شد ، اما به نظر می رسد که این قیمت تاثیری در این قیمت به حدود 60 سنت دلار برساند و تا اوایل ژوئیه سال جاری در این محدوده باقی مانده است.

Solana Cryptocurrency Price

تاریخچه قیمت سولانا. تصویر از طریق CoinmarketCap

در اواخر ماه ژوئیه ، مشخص شد که مبادله مشتقات رمزنگاری محبوب FTX می تواند سرم ، مبادله غیر متمرکز آنها را بر روی blockchain Solana راه اندازی کند. این قیمت Solana را در طی ماه بعد نزدیک به 5 دلار دلار ارسال کرد.

اگرچه این قیمت از آن زمان حدود 3 دلار تسویه شده است ، اما SOL در یک روند صعودی قابل مشاهده باقی مانده است. هنوز مشخص نیست که این طول طول می کشد تا سیل عرضه ای که ممکن است در ژانویه سال 2021 رخ دهد.

از کجا سولانا را تهیه کنیم

اگر به دنبال این هستید که دست خود را به برخی از رمزنگاری های SOL SOL SOL بدست آورید ، فقط یک انتخاب دارید: Binance. حجم معاملات در مبادلات دیگر بسیار کم است و اعتبار بیشتر مبادلات دیگر خیلی خوب نیست (نامگذاری نامگذاری!).

Solana Cryptocurrency Exchange

تصویر از طریق CoinmarketCap

حجم 24 ساعته سولانا نیز با توجه به کلاه بازار آن بسیار کم است و به نظر می رسد که به تدریج رو به کاهش است. این می تواند یک دستور العمل برای برخی از نوسانات جدی باشد ، بنابراین با دقت تجارت کنید!

کیف پول cryptocurrency sol

متأسفانه ، در حال حاضر کیف پول های رمزنگاری Solana در آنجا وجود ندارد. تا آنجا که کیف پول های نرم افزاری می روند ، شما به کیف پول اعتماد Binance محدود می شوید. تنها کیف پول سخت افزاری که در حال حاضر از cryptocurrency sol پشتیبانی می کند ، Ledger Nano S. است

Solfare Solana Wallet

کیف پول Solflare برای Solana.

جالب اینجاست که یک کیف پول وب Solana به نام Solflare وجود دارد که غیر حضوری است و توسط جامعه Solana ساخته شده است.

Merch Inline

نقشه راه

Solana در حال حاضر نقشه راه کاملاً مشخصی ندارد. آخرین نقشه راه که آنها ارائه دادند نشان می دهد که آنها تقریباً در هر نقطه عطف توسط یک عکس بلند از دست داده اند. این بدون دلیل نیست. آناتولی یاکوونکو در مارس امسال خاطرنشان کرد که تقریباً در مورد هر کاری که می توانست با پیشرفت سولانا اشتباه انجام دهد. در نتیجه شبکه اصلی سولانا هنوز در بتا است.

Solana Old Roadmap

نقشه راه اولیه سولانا. تصویر از طریق Icodrops

علیرغم برخی موانع توسعه ، سولانا توانسته است برخی از مشارکتهای جدی را تأمین کند. همکاری آنها با سرم DEX FTX به ویژه قابل توجه است ، در درجه اول این تیم در FTX در طی یک سال قبل از انتخاب Solana به ده ها زنجیره جایگزین نگاه کرده بود.

دومین همکاری عمده با Chainlink است که با آنها سولانا در حال ساخت اوراکل فوق العاده سریع است. این اوراکل ارزان تر خواهد بود و قادر خواهد بود داده های قیمت را هر بلوک Solana (400ms) به روز کند. همین اواخر ، سولانا همکاری عمده دیگری با Tether برای آوردن USDT به اکوسیستم Solana تضمین کرد.

Solana USDT Tether

Yakovenko در مصاحبه اخیر ، بازی Endgame for Solana را برجسته کرد. بیشتر اینها در مورد اطمینان از اطمینان از Solana می توانند صدها میلیون کاربر و صدها هزار برنامه غیر متمرکز را اداره کنند.

در سطح فنی تر ، تیم Solana می خواهد زمان تولید بلوک را فقط به 80 متر کاهش دهد. آنها همچنین امیدوارند که این امکان را برای اجرای معاملات cryptocurrency در یک بازه زمانی 1MS در مبادلات غیر متمرکز ساخته شده در blockchain Solana فراهم کنند. برای زمینه ، کوچکترین بازه تجاری Binance 1 دقیقه است.

هیچ نقطه عطف خاصی برای پیشروی این پروژه وجود ندارد. اگرچه بحث در مورد معرفی حاکمیت جامعه بر روی شبکه به همه دارندگان Sol Token وجود داشته است ، اما یک برنامه حاکمیت دقیق و تاریخ انتشار هنوز توسط تیم Solana بیان نشده است.

گرفتن ما در سولانا

چیزی که خالق سولانا در مصاحبه ای ذکر کرده است که همه باید درباره آن فکر کنند: چه اتفاقی می افتد وقتی مبادلات غیرمتمرکز نسبت به موارد متمرکز کارآمدتر شود؟پاسخ البته این است که مبادلات رمزنگاری متمرکز با استفاده از blockchain غیرمتمرکز که این راندمان بالاتر را فراهم می کند ، به سمت استفاده می شود. سولانا در حال تبدیل شدن به آن blockchain است و شانس جنگی برای کسب این عنوان دارد.

Solana Cryptocurrency Emission

برنامه انتشار برای توکن Solana. تصویر از طریق binance

تنها مشکل بارز Solana برنامه انتشار Sol است. بازنمایی بصری آن انتشار ممکن است یکی از وحشتناک ترین تصاویر در cryptocurrency باشد. تعداد نشانه های موجود از حدود 15 ٪ از کل عرضه به 95 ٪ در یک هفته می رسد! دیدن این که چگونه این تأثیر منفی بر قیمت نخواهد داشت (حداقل در کوتاه مدت) بسیار دشوار است.

Vitalik Buterin Ethereum

پخت و پز ویتالیک باترین Up Ethereum 2. 0. تصویر از طریق cointelegraph

همچنین جای سوال دارد که آیا Solana از سایر رقبا مانند Ethereum 2. 0 و Polkadot بهتر عمل خواهد کرد. اگرچه این خود را به استفاده از blockchain های Layer 2 مانند آنچه انجام می دهد ، افتخار می کند ، اما واقعیت این است که کاربر متوسط یک برنامه غیر متمرکز به مراقبت از آنچه زیرساخت های اساسی به نظر می رسد تا زمانی که خوب کار کند ، مراقبت نمی کند. اگر این دقت نباشد ، این نوع اخلاق باریک می تواند خنثی کننده سولانا باشد.

Solana Cryptocurrency Team

تیم سولانا. تصویر از طریق Coindesk

در کل ، Solana یک پروژه بسیار امیدوار کننده است و وزنهای سنگین مانند مدیر عامل Savant Sam Bankman FTX با صمیمیت معتقدند که این امر بدیهی است. اول ، این تیم جامد و فکر رو به جلو است. دوم ، حتی اگر Solana هنوز در بتا باشد ، ثابت می کند که بیش از یک رابط نرم و صاف با بیش از 3. 5 میلیارد معاملات تاکنون تأیید شده است. سوم ، این شرکت یک شروع فروتنانه دارد - صدها میلیون دلار سرمایه گذار سرمایه گذاری سرمایه گذاری که می خواهند سود سریع کسب کنند ، افزایش نیافته است. روی هم رفته ، این حقایق به یک چیز اشاره می کنند: نتایج.

تصویر برجسته از طریق Shutterstock

سلب مسئولیت: این نظرات نویسنده است و نباید مشاوره سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید تحقیقات خود را انجام دهند.

دن نویسنده ، مترجم ، استراتژیست بازاریابی ، نوازنده و علاقه مندان به تناسب اندام با یک چیز در ذهنش است: Crypto.

پلتفرم های فارکس...
ما را در سایت پلتفرم های فارکس دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهرداد فلاحتگر بازدید : 15 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 5:31